Opis
Nigdy jeszcze Zjazd Katedr Prawa Handlowego nie zgromadził tak wielu (prawie 300) uczestników, w tym wybitnych przedstawicieli nauki ze wszystkich ośrodków uniwersyteckich i znamienitych przedstawicieli praktyki prawniczej, jak to miało miejsce na Uniwersytecie Łódzkim we wrześniu 2009 r. Przekazywany Czytelnikom wynik pracy Zjazdu jest próbą oddania jego atmosfery poprzez przedstawienie jego uczestników, zdjęcia i - co najważniejsze - poprzez zaprezentowanie plonu trzydniowej, nieraz gorącej, dyskusji nad tezami głoszonymi w kilkudziesięciu wystąpieniach tematycznych.
Poza sesjami plenarnymi, ukazującymi dzisiejszy stan polskiego prawa gospodarczego prywatnego (handlowego) i propozycje jego dalszego poprawiania, przygotowano - w dwóch zespołach problemowych - około czterdziestu referatów opracowanych przez teoretyków i praktyków specjalizujących się w prawie handlowym. Jeden zespół zajmował się prawem przedsiębiorców, w tym zwłaszcza prawem spółek handlowych, drugi - zagadnieniami umów handlowych zawieranych między przedsiębiorcami oraz między przedsiębiorcami a konsumentami. Nie wszystkie referaty zostały wygłoszone, część znalazła się tylko w niniejszej publikacji, obrazującej niebywałe bogactwo badań naukowych współczesnego prawa handlowego.
Dzieło ukazujące polskie prawo handlowe w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, powstałe z okazji 75-lecia pierwszego polskiego kodeksu handlowego, powinno zainteresować świat nauki, sędziów, notariuszy, adwokatów i radców prawnych oraz studentów i doktorantów prawa, administracji, ekonomii, zarządzania, bankowości i finansów. Warto, żeby z opiniami zaprezentowanymi zapoznali się też politycy zainteresowani reformowaniem prawa gospodarczego.