Publikacja przekrojowo omawia instytucje procesowe z etapu postępowania przygotowawczego, przed Sądem I i II instancji oraz po uprawomocnieniu się orzeczenia.
Zbiór zawiera ponadto kilkanaście kazusów, omawiających zasady prawidłowego konstruowania zarzutów apelacyjnych, przez co jest przydatnym narzędziem nauki nie tylko dla aplikantów pierwszego roku aplikacji, którzy stawiają pierwsze kroki na salach sądowych, ale także dla przygotowujących się do kolokwiów rocznych i końcowego egzaminu zawodowego.
Zagadnienia ujęte w kazusach przedstawione zostały w przystępnej formie - wraz ze zdiagnozowaniem rzeczywistego problemu i wskazówkami prawidłowego rozwiązania. W odniesieniu do każdego z zagadnień z kazusów przytoczono także podstawowe tezy orzecznicze sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W zamierzeniu autorek, publikacja wspomaga proces utrwalania wiedzy już pozyskanej przez prawników, jak również ułatwia zdobycie praktycznych umiejętności tym, którzy przygodę z prawem karnym dopiero zamierzają rozpocząć. Autorki - adwokatki, karnistki i sądowe praktyczki - skupiły się na wyborze instytucji procesowych, które występują najczęściej w toku postępowania karnego i których znajomość jest podstawą pracy prawnika, występującego w sprawach karnych.