Opis
Monografia jest naukową analizą problematyki prawno karnej reakcji wobec zachowań polegających na narażeniu życia i zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo.
W niniejszej pracy termin prawo karne został użyty w tytule pracy jak i w późniejszych rozważaniach w szerokim tego słowa znaczeniu, a więc obejmującym regulacje dotyczące przestępstw jak i wykroczeń. Autor porusza takie zagadnienia jak: pojęcie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego w prawie karnym, w tym w prawie wykroczeń, konstrukcja czynów zabronionych należących do omawianej grupy, prawno karna ocena zachowań leżących na przedpolu przestępstw narażenia życia i zdrowia ludzkiego, obszary styczne przestępstw i wykroczeń narażenia życia zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo.
Publikacja składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów oraz zakończenia. Czytelnik w poszczególnych rozdziałach ma możliwość zapoznania się m.in. z:
zarysem problemu niebezpieczeństwa w prawie karnym i prawie wykroczeń, w tym cechami charakterystycznymi oraz postaciami niebezpieczeństwa w prawie karnym;
charakterystyką czynów zabronionych narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo, w tym np. stosunek czynów narażających życie i zdrowie na niebezpieczeństwo do czynów naruszających te dobra;
prawnokarną oceną zachowań leżących na przedpolu dokonania przestępstw narażenia życia lub zdrowia ludzkiego, w tym m.in. przygotowania przestępstw narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo;
obszarami stycznymi przestępstw i wykroczeń narażających życie i zdrowie ludzkie na niebezpieczeństwo, m.in.:
- w komunikacji,
- polegające na nieudzieleniu pomocy ofierze wypadku drogowego,
- w związku ze sprowadzeniem pożaru bądź jego niebezpieczeństwa;
problematyką narażenia życia i zdrowia ludzkiego na niebezpieczeństwo w świetle praktyki sądowej, w tym m.in. zakresem i metodą badań oraz praktyką sądową.
Niniejsza pozycja jest pracą, która pozwala w szerszy sposób spojrzeć na problematykę narażenia życia i zdrowia ludzkiego w świetle prawa karnego. Wszystkie poczynione uwagi teoretyczne poddane zostały konfrontacji z orzecznictwem poprzez analizę praktyki sądowej w kilku sądach rejonowych. W książce wykorzystano bogaty dorobek nauki prawa karnego dotyczący poruszanej problematyki, jak również w szerokim zakresie orzecznictwo Sądu Najwyższego. Dzieło to nie tylko poszerzy wiedzę praktyków prawa – adwokatów, radców prawnych, sędziów lecz również teoretyków prawa oraz aplikantów zawodów prawniczych, a także studentów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych, jak również pracowników organów ścigania.