Opis
W podręczniku Prawo karne. Wykład części ogólnej - w sposób pogłębiony i usystematyzowany - przedstawiono i objaśniono wszystkie najważniejsze zagadnienia części ogólnej obecnie obowiązującego polskiego prawa karnego.
Opracowanie składa się z czterech części. W części pierwszej, zawierającej prezentację wiadomości wstępnych, omówiono kwestię pojmowania prawa karnego, zagadnienie wyróżnianych w literaturze przedmiotu podziałów tego prawa oraz problematykę funkcji przypisywanych prawu karnemu. W części drugiej, dotyczącej nauki o przepisie prawa karnego, wskazano jego źródła oraz przedstawiono i objaśniono kwestie struktury i zawartości normatywnej jego przepisów, wykładni tych przepisów oraz czasowego i miejscowego zakresu ich zastosowania. W części trzeciej, poświęconej nauce o przestępstwie, przedstawiono i objaśniono jego strukturę, omawiając jej elementy i wszystkie ważniejsze zagadnienia, które z tymi elementami są związane. Część czwartą wypełnia natomiast wykład o karze i innych środkach prawnokarnej reakcji na popełnienie przestępstwa. Każdą ze wskazanych części kończy szczegółowy wykaz piśmiennictwa pozwalający na dalsze zgłębianie materii przedmiotu.
W obecnym trzecim wydaniu tej publikacji, które zostało uzupełnione i rozszerzone, uwzględniono obszerną nowelizację kodeksu karnego, która weszła w życie 1 lipca 2015 r. Wynikające z niej zmiany dotyczą m.in. terapii, terapii uzależnień i pobytu w zakładzie psychiatrycznym, a także zakazu wykonywania zawodów związanych z wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi w razie skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego.