Opis
Stan prawny na 20 października 2009 roku.
Znajdujące się na rynku księgarskim komentarze ograniczają się na ogół do przedstawienia Kodeksu pracy, który ma zasadnicze znaczenie w stosunkach pracy, lecz nie jest jedynym aktem prawnym w dziedzinie prawa pracy. Zaletą niniejszej publikacji, odróżniającej się od innych, jest to, że Autorka omawia nie tylko przepisy Kodeksu pracy, lecz także przepisy wszystkich aktów prawnych, do których Kodeks pracy się odwołuje, a więc ustaw i aktów wykonawczych określających prawa i obowiązki pracowników i pracodawców oraz postanowień układów zbiorowych pracy, regulaminów, porozumień i statutów. Wiele miejsca poświęcono problematyce zakazu dyskryminacji w stosunkach pracy.
W komentarzu została również omówiona ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która weszła w życie 22 sierpnia 2009 r., wraz z towarzyszącymi jej aktami wykonawczymi. Ustawa ta zasługuje na szczególną uwagę, albowiem wprowadza okresowo dla podmiotów nią objętych odmienne od niektórych przepisów Kodeksu pracy regulacje, nie zmieniając równocześnie Kodeksu pracy, którego przepisy nadal zachowują moc obowiązującą w stosunku do pracodawców i pracowników, do których ustawa ta nie ma zastosowania.
W czwartym wydaniu książki zostały uwzględnione liczne zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy w latach 2008-2009, dotyczące między innymi: urlopów macierzyńskich, urlopów ojcowskich (zmiany tych przepisów będą wchodziły w życie stopniowo, do 2013 r.), wypadków przy pracy, chorób zawodowych.
Komentarz zawiera również bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, nierzadko wsparte fragmentami uzasadnień.
Komentarz napisany jest przystępnie z myślą o prawnikach praktykach, pracodawcach pracownikach, studentach wydziałów prawa, którym powinien przybliżyć nie tylko teorię prawa pracy, lecz także pokazać jego praktyczne aspekty i zastosowanie w życiu.
Autorka jest sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, specjalistką z zakresu prawa pracy.