Publikacja stanowi syntetyczną prezentację norm regulujących problematykę prawa rodzinnego. Wzbogacają ją liczne objaśnienia graficzne: wykresy, schematy blokowe, tabele, a także wzory aktów stanu cywilnego i pism procesowych z omówieniem w formie krótkich komentarzy.
Poza analizą regulacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nawiązano do zagadnień dotyczących m.in.: Kodeksu postępowania cywilnego, Prawa o aktach stanu cywilnego, Prawa prywatnego międzynarodowego, ustawy o leczeniu niepłodności oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Autorzy uwzględniają ostatnie nowelizacje, w tym zmiany Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie prawa filiacyjnego z 2019 r.
Opracowanie opiera się także na aktualnym orzecznictwie, w szczególności Trybunału Konstytucyjnego oraz Sądu Najwyższego. Dokumenty z zakresu rejestracji stanu cywilnego zostały opracowane przy uwzględnieniu zmian z 2020 r.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów wydziałów prawa, aplikantów prawniczych, profesjonalnych pelnomocników, sędziów oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej. Będzie przydatna zarówno dla osób, które po raz pierwszy stykają się z materią prawa rodzinnego, jak i dla tych wszystkich, którzy pragną usystematyzować lub pogłębić swoją wiedzę bądź też dostrzec skomplikowane zagadnienia teoretyczne w kontekście praktycznego stosowania prawa.