Opis
Tom 14A z serii Systemu Prawa Prywatnego w sposób dokładny oraz kompleksowy omawia zagadnienia dotyczące prawa własności przemysłowej.
Nowe, 2 wydanie uwzględnia wszystkie zmiany od poprzedniego wydania książki oraz najnowsze zmiany wynikające m.in. z:
ustawy z 24.7.2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1266), które m.in. ustanawiają wymagania dotyczące wniosku o zarejestrowanie, zmianę lub umorzenie postępowania w sprawie znaku towarowego;
ustawy z 11.9.2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1615), które wprowadzają nowy model postępowania w sprawie udzielenia praw ochronnych na znaki towarowe (postępowanie sprzeciwowe);
dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z 8.6.2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (Dz.Urz. UE L Nr 157, s. 1);
rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3.11.2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1840);
ustawy z 5.8.2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1505), które zmieniają zasady wykonywania zawodu rzecznika patentowego, adwokata i radcy prawnego.
Bardzo istotne z praktycznego punktu widzenia jest także uzupełnienie tomu o najnowsze orzecznictwo. Autorzy dzięki temu, że prezentują różne poglądy zarówno doktryny, jak i judykatury, ułatwiają Czytelnikom znalezienie właściwych argumentów do obrony racji klienta.
Publikacja została także wzbogacona o nowe rozdziały dotyczące Patentu Europejskiego o Jednolitym Skutku oraz tajnych rozwiązań technicznych.
Rozdział poświęcony Patentowi Europejskiemu o Jednolitym Skutku zawiera szczegółowe rozwiązania dotyczące tzw. pakietu patentowego. Jego wejście w życie spowoduje prawdziwą rewolucję w dziedzinie prawa patentowego w zdecydowanej większości państw UE. Polska pozostała obecnie poza tym pakietem patentowym, ale znajomość planowanych regulacji jest bezwzględnie konieczna z punktu widzenia wynalazców i przedsiębiorstw.
W rozdziale dotyczącym tajnych rozwiązań technicznych szczegółowo zostały omówione zagadnienia dotyczące tajnych rozwiązań technicznych, takie jak: pojęcie tajnych rozwiązań technicznych, charakter prawny utajnienia, podstawy prawne utajnienia, postępowanie w sprawie uznania rozwiązania technicznego za tajne, odszkodowanie za utajnienie rozwiązania technicznego, odtajnienie rozwiązania technicznego.