Ekscytująca, przemyślana i pięknie napisana biografia muzyka, autora piosenek i głównego wokalisty-tekściarza wielokrotnie nagradzanego Grammy zespołu metalowego System of a Down, Serja Tankiana.
Serj Tankian jako pierwszy przyznaje, że jego zespół System Of A Down był „zespołem, po którym nikt by się nie spodziewał, że zajmie pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów. Chyba najmniej prawdopodobnym w tej roli w historii współczesnej muzyki: zespołem złożonym z amerykańskich Ormian, grających muzykę będącą praktycznie niemożliwym do sklasyfikowania połączeniem dziko agresywnych metalowych riffów, niekonwencjonalnych rytmów zmieniających tempo i ormiańskich melodii ludowych, z moim naprzemiennym warczeniem, krzykiem i nuceniem tekstów, które w jednej linijce potrafiły przejść od awangardowej głupoty do wściekłych społeczno-politycznych tyrad”. W końcu, jak przyznaje Serj, „nie jest to muzyka łatwa i przyjemna dla ucha”.
Mimo to nie ma wątpliwości, że muzyka Systemu trafiła do milionów słuchaczy na całym świecie, odkąd zespół pojawił się na scenie w połowie lat 90. Z prawie 40 milionami sprzedanych albumów, trzema albumami na szczycie list Billboardu i oddanym gronem fanów, zespół zdominował sceny alternatywnego rocka i metalowe w czasie, gdy świat wkroczył w nowe tysiąclecie, redefiniując samą ideę tego, o czym gwiazdy rocka mogą, a o czym nie mogą mówić, co mogą, a czego nie mogą reprezentować.
W PRECZ Z SYSTEMEM Serj przedstawia swoim czytelnikom swoją biografię, która jest czymś znacznie więcej niż tylko rock’n’rollową bajką. To opowieść imigranta, opowieść o przebudzeniu aktywisty i duchowa podróż z ciemności w stronę światła. A wszystko to sprowadza się do tego, że sam Serj miał szansę żyć niezwykłym życiem dzięki połączeniu szczęścia, okoliczności, walki, talentu i swojego duchowego przebudzenia. Ten urodzony w Bejrucie syn ormiańskich rodziców w dzieciństwie słyszy, jak na zewnątrz jego domu spadają bomby, gdy w kraju toczy się wojna domowa, a następnie w wieku siedmiu lat przenosi się z rodziną do Los Angeles. Jako młody człowiek zanurza się południowo-kalifornijskiej społeczności „Małej Armenii”, dowiadując się coraz więcej o brutalnym ludobójstwie, z którym zmierzyć się musieli jego przodkowie, pomagając jednocześnie rodzicom dostosować się do ograniczeń i sprzeczności Amerykańskiego Snu. Następnie, podczas kluczowej podróży do domu z zajęć LSAT, Serj postanawia porzucić obiecującą przyszłość oraz karierę w biznesie i prawie, aby zamiast tego tworzyć muzykę – jest to decyzja, która doprowadza go do koncertowania na pięciu kontynentach jako główny wokalista niezwykle popularnego zespołu rockowego, którego album trafia na pierwsze miejsce na listach Billboardu rankiem 11 września, a następnie dwa dni później hitowy singiel z tego samego albumu zostaje zakazany w stacjach radiowych. W kolejnych latach jego wyjątkowa historia toczy się dalej, gdy udaje mu się nie zostać uderzonym przez szklane butelki, rzucane przez wściekłych fanów Slayera na odwołanym koncercie, współpracuje z Tomem Morello, z którym prezentuje idee sprawiedliwości społecznej niczego niepodejrzewającym metalowcom, kłóci się z funkcjonariuszami policji Los Angeles o najlepszy sposób na stłumienie zamieszek i definiuje nowe dźwięki i taktyki śpiewania z Rickiem Rubinem.
Łącząc prowokującą do myślenia wnikliwość Serja z serdeczną i poetycką prozą, PRECZ Z SYSTEMEM odtwarza niezwykłą i nieprawdopodobną podróż Serja i bada, czego go ona nauczyła – o muzyce, sztuce, aktywizmie i o nim samym. Jest to niezapomniana przejażdżka, która zapiera dech w piersiach i absolutna przyjemność zarówno dla nowych, jak i starych fanów.