Poradnik to zbiór regulacji obowiązujących w odniesieniu do OZE, który w sposób kompleksowy opisuje kolejne etapy realizacji instalacji w tym zakresie od wskazania niezbędnych decyzji administracyjnych, po obowiązki wytwórcy i udział w aukcjach OZE. Książka obejmuje również swoim zakresem ważne zagadnienia dotyczące wybudowanych już instalacji OZE.
Odnawialne źródła energii jako alternatywa dla paliw kopalnianych (zwłaszcza ropy i gazu) od kilkunastu lat są w fazie intensywnego rozwoju. Ambitne cele wyznaczone przez UE w zakresie udziału OZE w zużyciu energii elektrycznej powodują, że dalszy rozwój tych źródeł jest nieuchronny, a wytwarzanie energii z instalacji OZE z każdym rokiem stawać się będzie coraz powszechniejsze.
Do najpopularniejszych instalacji OZE w Polsce zaliczamy:
elektrownie wiatrowe,
fotowoltaikę,
biogazownie.
W ostatnich latach na popularności szczególnie zyskała fotowoltaika.
W praktyce proces inwestycyjno-budowlany dla instalacji OZE wzbudza wiele trudności z uwagi na fakt, że przepisy regulujące powstanie tego typu instalacji są rozrzucone po kilku ustawach. Co więcej, mając na względzie nowość tych instalacji, często zastosowanie przepisów ustaw inwestycyjnych do tego typu instalacji budzi wiele wątpliwości.
Książka powstała z myślą o wsparciu wszystkich osób zaangażowanych w rozwój projektów OZE. Skierowana jest zarówno do osób zaangażowanych po stronie inwestorów (w szczególności projektantów, kierowników projektu itp.), jak i osób odpowiedzialnych po stronie organów administracji za wydanie decyzji administracyjnych dla źródeł OZE (w tym urzędników gmin i starostw).