Opis
Prezentowana monografia dotyczy jednego z najważniejszych (obok sukcesji) wyzwań w przedsiębiorstwie rodzinnym. Problem ten, jak wynika z dostępnej literatury przedmiotu, dotyczy zarówno krajów o krótkiej historii gospodarki wolnorynkowej, jak i dojrzałych gospodarek.
W monografii podjęto problem trudny, ambitny i wielowątkowy a przy tym utrzymujący się w aktualnym nurcie potrzeby coraz głębszego rozpoznawania specyfiki przedsiębiorstw rodzinnych, cech konstytuujących ich przewagi, bądź deficyty. W celu właściwej interpretacji tego zjawiska, przeprowadzono obszerne badania literaturowe, systematyzujące rozproszoną do tej pory wiedzę na temat przejawów profesjonalizacji przedsiębiorstwa rodzinnego. W części empirycznej zidentyfikowano cztery typy profesjonalizacji przedsiębiorstw rodzinnych oraz wskazano różnice w osiąganych efektach ekonomicznych pomiędzy firmami profesjonalizującymi się w określony sposób. Proponowana monografia nie tylko porządkuje i wzbogaca wiedzę na temat przedsiębiorstw rodzinnych w Polsce. Jest to również pozycja, w której przedstawiciele firm rodzinnych znajdą odpowiedź na to, czy i jak profesjonalizować swój biznes.
Dodatkowym atutem monografii są uzupełniające wyniki badań przeprowadzone w czasie pierwszego lockdownu (kwiecień 2020), pokazujące jak rodzaj profesjonalizacji różnicuje poziom gotowości na nieoczekiwany kryzys.