Opis
W czterdziestą rocznicę śmierci Stanisława Pigonia (1885 – 1968), wybitnego humanisty, historyka literatury polskiej, edytora i pamiętnikarza, profesora trzech uniwersytetów: poznańskiego, wileńskiego i krakowskiego, oddajemy do rąk Czytelników pokłosie konferencji naukowych, zorganizowanych przez Uniwersytet Jagielloński wraz Biblioteką Jagiellońską, Uniwersytet Rzeszowski i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie, dla upamiętnienia tej rocznicy.
Autorzy referatów, reprezentujący różne środowiska polonistyczne, odsłaniają nieznane karty biografii Uczonego, pochylają się nad jego trudem edytorskim, rozważają fenomen długiego trwania dziedzictwa naukowego Profesora, którego prace, mimo upływu lat, są cytowane, wznawiane i dyskutowane, jako żywa miazga współczesnej wiedzy o literaturze polskiej. Nie wygasła też pamięć o człowieku, odświeżana przez coraz szczuplejszy zastęp uczniów. Świadectwa te podkreślają najważniejsze cechy osobowości Profesora: pracowitość, rzetelność, prawość, oddanie Ojczyźnie, Nauce i Uniwersytetowi oraz studiującej młodzieży.
Książkę zamyka Bibliografia prac Pigonia i o Pigoniu za lata 1998 – 2009, która jest kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć w tym zakresie.