Opis
Monografia w sposób kompleksowy przedstawia instytucję przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. Autor omawia konsekwencje transferu w sferze zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego prawa pracy. Celem opracowania jest ukazanie teoretycznych podstaw przejścia i wyjaśnienie zastosowanej konstrukcji prawnej, a także ukazanie problemów praktycznych pojawiających się w związku z restrukturyzacją placówki zatrudnienia. Podejmowane są w nim również takie zagadnienia, które dotychczas były stosunkowo rzadko omawiane w literaturze, a które często budzą zainteresowanie pracodawców.
Autor porządkuje bogaty materiał normatywny (prawo Unii Europejskiej oraz przepisy krajowe), odwołując się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, a także do dorobku doktryny prawa pracy. Uzupełnieniem są odniesienia do rozwiązań istniejących w innych krajach. W rezultacie książka może być interesująca zarówno dla pracowników nauki, jak i przedstawicieli administracji publicznej oraz dla osób, które stosują prawo pracy w praktyce – przedsiębiorców oraz prawników.
Łukasz Pisarczyk, dr hab. nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; redaktor tematyczny czasopisma „Studia Iuridica”, członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Monitor Prawa Pracy”. Of counsel w Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Autor wielu publikacji z zakresu prawa pracy.