Opis
Książka stanowi pierwsze tak obszerne, całościowe opracowanie problematyki przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową. Przekształcenie to jest nową instytucją prawną wprowadzoną w Kodeksie spółek handlowych. Ma ono istotne znaczenie praktyczne ze względu na szczególną popularność formy prawnej spółki cywilnej w obrocie (zapoczątkowaną w okresie transformacji gospodarczej w Polsce po 1989 r.) i częstą potrzebę, a w niektórych sytuacjach konieczność, przekształcenia spółki tego typu w spółkę handlową. Instytucja ta budzi jednocześnie kontrowersje teoretyczne z uwagi na to, iż w tym wypadku spółka niebędąca podmiotem prawnym ulega przekształceniu w spółkę wyposażoną w podmiotowość prawną.
W książce przybliżono pojęcie przekształcenia prawnego i omówiono konstrukcje przekształceń w wybranych systemach prawnych. Autor przeprowadził głęboką analizę istoty przekształcenia spółki cywilnej i dokonał ustalenia charakteru prawnego tego przekształcenia. Zgłosił przy tym postulaty modyfikacji pewnych unormowań przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową. W monografii rozważono również szereg doniosłych praktycznie zagadnień dotyczących konstrukcji prawnej tego przekształcenia. Ustalono w jakim momencie przyjęta zostaje forma prawna właściwego typu spółki handlowej (spółki przekształconej) oraz w jakim momencie handlowa spółka przekształcona zastępuje spółkę cywilną. Zbadano stan prawny w okresie przejściowym. Przeanalizowano zagadnienie przejścia praw i obowiązków wspólników spółki cywilnej na spółkę przekształconą jako podmiot prawny, z uwzględnieniem praw i obowiązków administracyjnych. Przedstawiono także tryb przekształcenia, odrębnie omawiając problematykę przekształcenia spółki cywilnej w osobową spółkę handlową oraz w spółkę kapitałową.
Książka adresowana jest przede wszystkim do prawników stosujących prawo oraz do studentów prawa i prawników zainteresowanych teoretycznymi aspektami przekształceń jednostek organizacyjnych.