Opis
Motywem przewodnim problematyki podjętej przez Autorów w tej monografii jest analiza celu, zadań, form i zakresu ingerencji prawa administracyjnego we własność, inne prawa rzeczowe, a także prawa obligacyjne na gruncie planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego i gospodarki nieruchomościami. Jest także prezentacją obowiązków administracyjnoprawnych związanych z prawami rzeczowymi (renty planistyczne, opłaty adiacenckie). Autorzy nie tylko definiują najważniejsze problemy planowania i zagospodarowania przestrzeni, realizacji procesu inwestycyjnego i gospodarki nieruchomościami, ale podają propozycje konkretnych rozwiązań wsparte dyskursem z orzecznictwem sądowoadministracyjnym.
Książka może być bardzo pomocna zarówno w procesie dydaktycznym na kierunku studiów Prawo i Administracja, jak i w szeroko rozumianej praktyce stosowania prawa planowania i zagospodarowania przestrzeni, budowlanego i gospodarki nieruchomościami.
Monografia powstała przy współpracy i dofinansowaniu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Stanowi wyraz zaangażowania władz WSIiZ w Rzeszowie prowadzącej studia Administracji pierwszego i drugiego stopnia w jednoczenie środowiska Nauki i Praktyki w celu wspólnego podejmowania wiodących, skomplikowanych zagadnień współczesnego prawa administracyjnego rzeczowego.