Opis
Przewlekła choroba może dotknąć człowieka nagle na skutek nieoczekiwanego zdarzenia lub w konsekwencji naturalnego procesu starzenia. Ponadto, współcześnie żyjemy dłużej niż poprzednie pokolenia, dlatego coraz więcej osób wymaga opieki, a pomoc instytucjonalna często nie jest w stanie jej zapewnić. Zmiany w służbie zdrowia, kosztowne i coraz krótsze hospitalizacje oraz procedury medyczne powodują, że ciężar opieki długoterminowej oraz paliatywno-hospicyjnej przenosi się do domów chorych osób i spada na rodziny oraz bliskich. Właściwa opieka domowa wymaga zmiany dotychczasowych celów i zadań, wymusza inną organizację dotychczasowego życia i wypracowanie odpowiedniego modelu wsparcia. Jest to trudne wyzwanie, lecz jednocześnie trzeba pamiętać, że czas przewlekłej choroby oraz okres poprzedzający śmierć mogą się okazać niezwykle ważne, spowodować głęboką przemianę chorej osoby, wzajemnych relacji z bliskimi i stać się źródłem silnych przeżyć dla otoczenia.
Celem tej publikacji jest dostarczenie podstawowej wiedzy na temat medycznych aspektów opieki: dotyczących choroby, leków, pielęgnacji, rehabilitacji i sposobu żywienia, oraz aspektów pozamedycznych: opieki psychologicznej, socjalnej i duchowo-religijnej.
Poradnik odpowiada na pytania: na czym polega choroba, na co zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób najlepiej zorganizować opiekę i jak wykorzystać istniejące formy opieki, jakie potrzeby ma chory, jak ocenić własne możliwości, jak towarzyszyć choremu, do kogo zwrócić się o pomoc. Zawarte informacje są bogato ilustrowane zdjęciami i filmem szkoleniowym. Autorzy starali się przekazać informacje praktyczne związane z codzienną opieką oraz pomóc zrozumieć istotę psycho-biologiczną cierpiącego człowieka i jego bliskich.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do rodzin i najbliższych opiekunów chorych, ale także określa zadania i kompetencje wszystkich pozostałych osób pomagających. Pozwala uwierzyć, że można zapewnić właściwą opiekę i jakość życia zmagającym się z chorobą.
Jest to niezbędna lektura dla każdej osoby opiekującej się przewlekle i ciężko chorym w domu, ważna pozycja dla pomagających i studiujących tę sztukę we wszystkich jej aspektach.