Opis
Przewodnik do ćwiczeń z logiki dla prawników przeznaczony jest dla słuchaczy studiów wyższych, którzy zapoznają się z podstawami logiki traktowanej jako przedmiot pomocniczy, a nie jako dyscyplina specjalistyczna. Do adresatów przewodnika należą przede wszystkim studenci wydziałów prawa i administracji, a także innych uniwersyteckich kierunków humanistycznych. Przewodnik zawiera kompendium podstawowej praktycznej wiedzy, niezbędnej do rozwiązywania zadań z logiki, przedstawia postępowanie przy rozwiązywaniu zadań poszczególnych rodzajów i podaje wiele praktycznych wskazówek w tym zakresie. Obejmuje zróżnicowany zbiór zadań do samodzielnego rozwiązywania przez Czytelnika i zawiera rozwiązania wszystkich zadań. Przewodnik spełnia dwie funkcje: jest narzędziem służącym do opanowania praktycznej umiejętności rozwiązywania zadań oraz stanowi repetytorium wiedzy w części niezbędnej do rozwiązywania zadań. Autorzy omawiają problematykę kategorii syntaktycznych, nazw, definicji, relacji, rachunku zdań, rachunku nazw, rachunku predykatów, wypowiedzi modalnych. Mniej sformalizowane działy logiki nie zostały ujęte.
Andrzej Malinowski – profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – zajmuje się zagadnieniami z zakresu teorii prawa, logiki, statystyki, informatyki prawniczej i teorii podejmowania decyzji.
Michał Pełka – adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki filozofii i teorii prawa, logiki i metodologii nauk prawnych.
Radosław Brzeski – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – zajmuje się zagadnieniami logiki i teorii prawa.