Opis
Przyszłość polszczyzny – polszczyzna przyszłości to analiza stanu polszczyzny dziś, a także prognozy – szanse i zagrożenia – dla języka polskiego w przyszłości. Językoznawcy zadają pytanie o stan i jakość współczesnego języka Polaków, o to, jak będzie wyglądała norma przyszłości i kto ją będzie wyznaczał.
Teksty zebrane w tomie pochodzą z X Forum Kultury Słowa Przyszłość polszczyzny – polszczyzna przyszłości zorganizowanego przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Fundację PWN oraz Narodowe Centrum Kultury.
Tom prezentuje duże walory poznawcze, żywość i emocjonalność wypowiedzi dyskutantów powoduje zaś, że tekst czyta się bardzo dobrze.
dr hab. JACEK WARCHALA
Instytut Języka Polskiego, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Warta podkreślenia jest nowatorska problematyka tomu, w historii językoznawstwa polonistycznego chyba jeszcze nie było zestawu głosów tak jednoznacznie zorientowanych futurologicznie. […] Uderza powściągliwość referentów w zakresie przedstawianych prognoz, ale i niemal jednomyślna opinia wskazująca na dominację oralności i ikoniczności we współczesnej komunikacji społecznej, postępującą prymitywizację, wulgaryzację
i internacjonalizację polszczyzny, instrumentalne traktowanie języka, zachowania łamiące normy grzecznościowe, rosnącą siłę oddziaływania języka mediów.
prof. dr hab. BOGUSŁAW NOWOWIEJSKI