Gdy zadajemy pytanie: "czym jest miłość?", większość osób ma problem z podaniem dokładnej definicji tego uczucia. Wszyscy są jednak przekonani o jego wyjątkowości oraz o tym, że często powoduje wielką rewolucję w życiu. Jak wygląda psychologiczna strona miłości?
Odpowiedzią na to pytanie jest doceniona przez czytelników "Psychologia miłości", uznawana za jedną z najlepszych książek poruszających tematykę miłości. Jej autorem jest psycholog, Bogdan Wojciszke, który wprowadza nas do świata, gdzie miłość próbuje się ująć z perspektywy społecznej, a więc poprzez mechanizmy, działania, zachowania, emocje i myśli, jakie jej towarzyszą. To również przekrój zmian i faz, przez które miłość przechodzi wraz z upływem czasu. Niektóre z pojawiających się tu opinii mogą zaskoczyć Czytelników.
Przedstawione teorie oparte są na badaniach, w których pod uwagę brana jest między innymi płeć - nie od dziś przecież wiadomo, że kobiety i mężczyźni różnią się sposobem odczuwania, komunikowania emocji, a nawet oczekiwaniami w stosunku do relacji. Odmienność wynikać może także ze względów kulturowych, które dyktują pewne zachowania i ugruntowują je w tradycji danego kraju bądź regionu świata. Oznacza to, że w książce zaprezentowano stricte naukową postawę wobec miłości, rozprawiającą się z pewnymi stereotypami i wychodzącą poza romantyczny schemat. Pozostawia również nadzieję tym, którzy zastanawiają się, czy możliwe jest przełamywanie pewnych ograniczeń oraz praca nad sobą, by ostatecznie móc stworzyć wartościowy związek.
Bogdan Wojciszke jest psychologiem, terapeutą, wykładowcą akademickim oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. W centrum jego zainteresowań znajdują się psychologia osobowości i psychologia społeczna, a jego zasługi w tej materii zostały docenione nie tylko przez czytelników i znawców - autor został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.