Opis
Podręcznik Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej (ISPP)
Psychologia polityczna to, najogólniej ujmując, zastosowanie wiedzy na temat psychologii człowieka do badania polityki. Przedmiotem zainteresowania tej dyscypliny są m.in. polityczne decyzje ludzi dotyczące głosowania w wyborach, identyfikacji partyjnej i postaw politycznych, a także mediacja przywódców w rozwiązywaniu konfliktów politycznych i podejmowanie przez nich decyzji w sferze polityki zagranicznej.
Podręcznik psychologii politycznej jest wspólnym dziełem wybitnych uczonych z różnych krajów, którzy próbują tu rzucić światło na takie kwestie, jak wpływ osobowości na styl przywództwa, źródła uprzedzeń rasowych i mechanizmy powstawania gwałtownych konfliktów międzygrupowych.
Koncentrując się najpierw na psychologii politycznej na poziomie jednostki (postawy, wartości, podejmowanie decyzji ideologia, osobowość), a następnie przechodząc na poziom zbiorowości (tożsamość grupowa, mobilizacja mas, przemoc polityczna), to w pełni interdyscyplinarne opracowanie uwzględnia modele masowej publiczności oraz politycznych elit i zajmuje się zarówno sprawami wewnętrznymi, jak i polityką zagraniczną. Niniejszy podręcznik, zawierający aktualny opis prekursorskich badań w dziedzinie psychologii i politologii, stanowi podstawowe źródło informacji dla naukowców studentów zainteresowanych zagadnieniami leżącymi na styku tych dwóch dyscyplin.