Opis
Jak prawidłowo prowadzić rachunkowość fundacji i stowarzyszenia – rzetelna wiedza podana w sposób jasny i czytelny dla każdego.
II wydanie książki uwzględnia bardzo ważne dla fundacji i stowarzyszeń zmiany obowiązujące od 5 września 2014 r.:
zmiany w ustawie o rachunkowości:
– wprowadzenie nowej kategorii jednostek mikro, do których zaliczono również fundacje i stowarzyszenia
– możliwość stosowania wielu uproszczeń przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych (m.in. w zakresie wyceny aktywów i pasywów, tworzenia odpisów aktualizacyjnych)
– możliwość sporządzania uproszczonego sprawozdania finansowego
uchylenie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 137, poz. 1539 z późn. zm.) – bardzo poważne konsekwencje dla wszystkich jednostek – uchylenie ww. rozporządzenia w trakcie roku obrotowego rodzi szereg problemów, od 5 września 2014 r. jednostki te muszą stosować wprost przepisy ustawy o rachunkowości;
problem roku 2014 – według jakich zasad sporządzić sprawozdanie finansowe za 2014 r.?, od kiedy należy stosować nowe regulacje?, jakie działania należy podjąć, aby być w zgodzie z przepisami?
Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym, przystępnie omawia:
reguły prowadzenia ksiąg rachunkowych z uwzględnieniem specyfiki działań organizacji pozarządowych
jak prawidłowo stworzyć politykę rachunkowości fundacji i stowarzyszenia – gotowe wzory (w dwu wersjach – podstawowej i rozszerzonej w zależności od wielkości organizacji)
plan kont organizacji pozarządowej
zasady ujmowania na kontach księgowych operacji związanych z:
– funduszami własnymi i majątkiem trwałym organizacji pozarządowej
– należnościami i zobowiązaniami
– przychodami w stowarzyszeniach i fundacjach (w tym: darowizny, dotacje i subwencje, zbiórki publiczne, składki członkowskie, pozostałe przychody statutowe)
– kosztami organizacji pozarządowej (w tym: koszty administracyjne, koszty działań statutowych, koszty wolontariatu)
– przychodami i kosztami finansowymi, rozliczeniami międzyokresowymi,
– kosztami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodów organizacji
– działalnością statutowa odpłatną
obowiązki bilansowe i podatkowe związane z zamknięciem roku (inwentaryzacja, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej, sprawozdanie finansowe – bilans, rachunek wyników, deklaracje podatkowe).
Wiele uwagi poświęcono również problemom związanym ze statusem organizacji pożytku publicznego – w tym zwolnieniom podatkowym, otrzymywaniem 1% podatku dochodowego od osób fizycznych oraz obowiązkom sprawozdawczym.
W osobnym rozdziale autor przedstawił również zasady rachunkowości organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą, w tym:
Zakładowy Plan Kont dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą
polityka rachunkowości (zasady tworzenia, gotowy wzorzec zarządzenia)
sprawozdanie finansowe organizacji prowadzącej działalność gospodarczą.
Dołączony do książki suplement elektroniczny zawiera wzory polityki rachunkowości w edytowalnym formacie – co pozwala łatwo i szybko wykorzystać wzory do stworzenia własnej dokumentacji.
Publikacja skierowana jest zarówno dla osób początkujących (mających niewielkie lub żadne doświadczenie w rachunkowości) oraz dla tych, którzy posiadają już praktykę księgową, ale pragną pogłębić swoją wiedzę z tej dziedziny