Rak piersi. Między ryzykiem a szansą, Dariusz Michalik, opracowanie Ewa Sławińska
Książka dostarcza rzetelnej wiedzy medycznej weryfikowanej w toku wielu lat pracy i rozmów z pacjentami. Autor przybliża w niej najważniejsze zagadnienia związane z rakiem piersi, od profilaktyki i czynników ryzyka zachorowania, poprzez diagnostykę i leczenie, aż do metod rekonstrukcji. Dopełnieniem tej tematyki są inne nowotwory złośliwe, guzy łagodne, choroby infekcyjne, wady i defekty piersi.
Publikacja łączy w całość zagadnienia medyczne, moralne i egzystencjalne. Jednym z jej głównych motywów jest perspektywa etyczna przeżywania choroby, a ściślej – przetransponowanie trudu i cierpienia na wartość pozytywną. Autor doradza, jak przygotować się do batalii z rakiem, żeby zwycięsko przejść poszczególne bitwy i powrócić z tarczą. Zaleca potraktowanie tej wojny jako cennego doświadczenia, które może w pozytywny sposób oddziaływać na dalsze życie.
– ze Wstępu dr n. hum. Ewy Sławińskiej
DARIUSZ MICHALIK, doktor nauk medycznych, chirurg onkolog. Absolwent Akademii Medycznej w Łodzi (1990). Uzyskał specjalizacje z chirurgii ogólnej (1998) i chirurgii onkologicznej (2003). Ukończył studia podyplomowe z chirurgii onkologicznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej piersi (2015–2017) na Autonomicznym Uniwersytecie w Barcelonie. Doktorat obronił na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (2003). Uczestniczył w licznych konferencjach i szkoleniach, głównie za granicą, poświęconych leczeniu raka piersi (Mediolan, Barcelona, Paryż, Londyn, Waszyngton, Miami i in.). Odbył staż w St. Thomas Hospital w Londynie, L’Institut Gustave-Roussy w Paryżu, Istituto Europeo di Oncologia w Mediolanie oraz w Klinik Pyramide w Zurychu. Zdobył ponad trzydziestoletnie doświadczenie kliniczne w szpitalach publicznych o różnym zasięgu (powiatowych, wojewódzkich) i zakresie leczenia (ogólnych, specjalistycznych), m.in. w Dobrym Mieście, Mrągowie, Olsztynie, Warszawie. Przeprowadził dziesiątki tysięcy rozmów z pacjentkami i leczył najrozmaitsze choroby piersi. Książka zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane podczas wizyt lekarskich, dlatego w pewnym sensie pacjentki są jej współautorkami, a na pewno wywarły znaczący wpływ na jej treść i formę.