Książka Rana - Wojciech Chmielarz
Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają.
Najpierw pod torami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej prywatnej szkoły na warszawskim Mokotowie. Jej nauczycielka, Elżbieta próbuje odkryć, co się naprawdę stało. Rozpoczyna prywatne śledztwo tylko po to, żeby wkrótce sama zginąć. Ale jej ciało znika, a jedynymi osobami, które cokolwiek widziały, są Gniewomir, nieprzystosowany społecznie chłopak zafascynowany seryjnymi zabójcami, i Klementyna, podstarzała nauczycielka na życiowym zakręcie, której wydaje się, że zdobywszy pracę w poważanej szkole, los wreszcie się do niej uśmiechnął. Nic bardziej mylnego.
Nie ma wyjścia
Żadne z nich nie chce angażować się w tę sprawę każde z nich ma swoje powody ale żadne z nich nie ma wyjścia. Gdyby wiedzieli, dokąd zaprowadzi ich to śledztwo, nigdy by się na to nie odważyli. Szkoła okazuje się pełna tajemnic. Podobnie jak pracujący w niej nauczyciele
Rana to bezlitosne studium zła uśpionego w zaciszu domowego ogniska. Niepokojące i mroczne, odsłania najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Nowa powieść jednego z najwyżej ocenianych i najchętniej czytanych współczesnych pisarzy odziera z wszelkich złudzeń
To chyba najtrudniejsza książka, jaką kiedykolwiek napisałem. Dotykająca delikatnej materii, relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem i przemocy pojawiającej się w tej relacji.
Wojciech Chmielarz
urodziny w 1984 roku, jeden z najbardziej cenionych autorów kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru w 2019 roku. Aż siedmiokrotnie nominowany do tej nagrody, zdobywca Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału w 2019 roku i Złotego Pocisku w tym samym roku. Jest unzawany za jednego z nabardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Na podstawie jego bestsellera "Żmijowsiko" powstaje serial dla Canał+.
Książkę Rana polecają:
Kinga Dębska (reżyserka): Rana boli. Dotyka do żywego. A jednocześnie wciąga. Ta powieść szuka genezy zła - bez moralizowania, bez tanich wniosków. Chmielarz w sposób niezwykle barwny i odważny potrafi odmalować piekło: to polskie, pełne korupcji, nielegalnych interesów i mętnych zależności, oraz ludzkie - to, jakie człowiek potrafi zgotować najbliższym.
Ewa Winnicka (reporterka): Nie ma nic bardziej rozczarowującego niż bycie nastolatkiem. Więc wsłuchajcie się w swoje dzieci, zanim będzie za późno. Wciągająca fabuła, czujna obserwacja i doskonały warsztat stają się znakiem firmowym Wojtka Chmielarza. Koniecznie!
Łukasz Wojtusik (TOK FM): Poranieni bohaterowie Rany krzywdzą z powodu emocjonalnego osamotnienia. Rana po lekturze zostaje, ponieważ nie potrafimy wybaczyć.
Jakub Ćwiek (pisarz): Rana to bardzo solidna powieść Chmielarza, co już samo w sobie winno wystarczyć za rekomendację, bo to obecnie najlepszy polski autor kryminałów. Co jednak czyni tę książkę prawdziwe wyjątkową, to że głowny zwrot fabulany ma miejsce poza nią - w głowie całowicie zaskoczonego czytelnika. Polecam!
Justyna Suchecka (Krótka Przerwa): Polskie szkoły są niemymi świadkami wielu wstrząsających historii i dramatów. Ale szkoła, do której czytelników zabiera Wojciech Chmielarz, ma w tej kwestii wyjątkowego pecha. Tu giną ludzie. Wątek kryminalny - jak to u Chmielarza - oczywiście wciąga natychmiast. Jednak największą zaletą tej opowieści jest historia ranienia. Bohaterów Rany niekoniecznie chcielibyście poznać, za to zapamiętacie ich na długo. Od wielu można sięnauczyć, jak nie należy żyć.