Opis
Niniejsza monografia jest kompleksowym, a zarazem bardzo szczegółowym opracowaniem dotyczącym władczych administracyjnoprawnych sposobów wypowiadania się jednostek samorządu terytorialnego, jakimi są: referendum lokalne, wybory samorządowe, a także uchwały i zarządzenia jednostek samorządu terytorialnego. Jest najbardziej aktualnym opracowaniem na ten temat, uwzględniającym znaczne zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w kwestii form wyrażania woli przez jednostki samorządu terytorialnego.
Opracowanie zawiera analizę najnowszych regulacji prawnych, do których należy zaliczyć przede wszystkim Kodeks wyborczy oraz zmiany wprowadzone do ustawy o referendum lokalnym. Dokonana w niniejszej pracy analiza regulacji prawnych wykazuje, że nie są one wolne od mankamentów, a zatem ich stosowanie będzie wymagało wielu interpretacji prawnych. Spostrzeżenie to dotyczy przede wszystkim przepisów Kodeksu wyborczego.
Książka adresowana jest zarówno do praktyków, jak i do teoretyków prawa. W zakresie dotyczącym referendum lokalnego oraz wyborów samorządowych odbiorcami niniejszej publikacji są wójtowie (burmistrzowie i prezydenci miast) oraz radni, jak również kandydaci do pełnienia tych funkcji. W tej grupie adresatów znajdują się także wszelkie podmioty uczestniczące w przeprowadzaniu referendów lokalnych i wyborów samorządowych. W części dotyczącej uchwał i zarządzeń organów jednostek samorządu terytorialnego książka kierowana jest głównie do pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich oraz urzędów wojewódzkich i regionalnych izb obrachunkowych.
Adresatami książki są również sędziowie rozpoznający protesty referendalne i wyborcze oraz badający legalność uchwał i zarządzeń, a także rozstrzygnięć nadzorczych. Odbiorcami opracowania są też adwokaci i radcowie prawni profesjonalnie zajmujący się obsługą prawną gmin, powiatów i samorządów województw. Książka kierowana jest również do pracowników naukowych.
Dr Anna Wierzbica – adiunkt Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, radca prawny, wieloletni praktyk związany zawodowo z jednostkami samo-rządu terytorialnego. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa samorządu terytorialnego, w tym monografii, a także współautorką komentarzy do ustaw samorządowych.