Opis
Kapitał ludzki jest jednym z filarów gospodarki opartej na wiedzy. Paradoksalnie jednak ten czynnik rozwoju okazuje się być trudnym obszarem inwestycji, szczególnie w wymiarze regionalnym. Stąd wiedza o dobrych praktykach i istniejących rozwiązaniach systemowych jest szczególnie cenna. Istotnym wyzwaniem dla władz publicznych każdego kraju, w tym także Polski, jest określenie właściwego modelu realizacji i poziomu decentralizacji polityki rozwoju kapitału ludzkiego. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ polityka rozwoju kapitału ludzkiego w wymiarze regionalnym jest stosunkowo młodym obszarem działalności władz publicznych. Stąd trudno o wzorce w pełni ukształtowane i sprawdzone w zdefiniowanym otoczeniu.
W książce Autorzy dokonują identyfikacji stosowanych modeli polityki rozwoju kapitału ludzkiego. Prezentują różne podejścia i warunki funkcjonowania systemów oddziałujących na wartość kapitału ludzkiego na poziomie regionów. Analizy dotyczą Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Polski oraz wybranych celowo, dobrze rozwiniętych, regionów w tych krajach. Badania wskazują, że zależnie od poziomu decentralizacji działań stosowane są różnorodne podejścia do zakresu inwestycji w kapitał ludzki, kształtowania systemowych rozwiązań czy poziomu zaangażowania władz samorządowych i innych aktorów regionalnych.
Do lektury niniejszej pracy Autorzy zapraszają zarówno studentów, pracowników naukowych, pracowników administracji publicznej różnych szczebli, jak i innych czytelników, którzy swoimi decyzjami i aktywnością wpływają na procesy kształtowania regionalnej polityki rozwoju kapitału ludzkiego.
Zasady przedsprzedaży: przyjmujemy zamówienia na publikacje, które ukażą się w terminie podanym przy każdej książce. W momencie ukazania się książki w sprzedaży, zamówienie zostanie zrealizowane.