Opis
,,Relikwia masońskiego ołtarza’’ to awanturnicza powieść z wątkami kryminalnymi, której akcja rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku na terenie Polski, Francji i Niemiec. Głównym bohaterem jest Tomasz Żukowski, redaktor kryminalny Dziennika Poznańskiego, który w trakcie rozwiązywania jednej z najgłośniejszych zagadek kryminalnych międzywojnia trafił na część zaszyfrowanej mapy z okresu napoleońskiego. Dokument znaleziono w dawnym dworku Mycielskich, a jego autorem był adiutant Masseny i mistrz polsko – francuskiej loży masońskiej pułkownik Stanisław Mycielski. To on w 1812 roku wraz z zaprzyjaźnionym jezuitą sporządza, a potem dzieli na części dokument, który ma być mapą do miejsca ukrycia rzeczy, które ,,podniosą Polskę z niewoli''.
Żukowskiemu w poszukiwaniach pomagają dwaj zaprzyjaźnieni policjanci – Wojciech Jakubek i Grzegorz Pieniążek. Okazuje się, że skarbem zainteresowany jest też Heinrich Himmler i jego świta. W Poznaniu powstaje odłam organizacji Thule szukającej między innymi świętego Graala. Jej przedstawicielem jest Peter Kenig. Thule staje się przybudówką niemieckiej loży masońskiej, która w latach 30. działała legalnie w Poznaniu. Ustosunkowany Kenig dosłownie depcze po piętach Polakom, którym zaczyna pomagać również rodzimy wywiad. Są pierwsze ofiary i niewyjaśnione zbrodnie.
Trop prowadzi do francuskiego Bourg en Bresse, gdzie miały trafić dokumenty poznańskich jezuitów po kasacji zakonu. To tutaj, w królewskim klasztorze Brou w 1863 roku powstało Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa. Tutaj po wcześniejszym pobycie w Paryżu, romansie i wyborach Miss Polonia udaje się Tomasz Żukowski. Klasztor w Brou ma swoją tajemnicę. Jest nią zegar.
Później jest już tylko goręcej. Jest spotkanie w Wawelsburgu – siedzibie zakonu Thule, są próby odszyfrowania mapy, przemalowane obrazy, tajemnicze serce dzwonu, kolejne zabójstwa i podążanie tropem mrocznej tajemnicy Poznania.