Opis
Tadeusz Władysław Świątek, warszawianin w jedenastym pokoleniu, dziennikarz, historyk i varsavianista. Syn radcy w przedwojennym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSW), dwukrotnego delegata RP do Ligi Narodów w Genewie; podczas okupacji członka delegatury Rządu Londyńskiego na Kraj, zamęczonego w PRL. Przez matkę, w prostej linii prawnuczkę aptekarza ostatniego króla Polski – Krzysztofa Henryka Rhode – spokrewniony i spowinowacony z kilkoma rodami przemysłowymi dawnej Warszawy. W latach 1997–2000 wiceprezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (TOnZ).
Na kanwie jego książki „Rody starej Warszawy” powstał cykl filmów telewizyjnych, z jego udziałem, pod ogólnym tytułem „Saga rodów”, które były emitowane w TVP. Prowadzi prelekcje w muzeach, bibliotekach i szkołach, Klubie Lekarza, dzielnicowych Domach Kultury i zarządzie PTTK. Jest członkiem Komisji Historycznej Towarzystwa Przyjaciół Warszawy (TPW) za pracę Śladami mieszkańców dawnej Warszawy. Jest autorem takich książek jak: Śladami mieszkańców dawnej Warszawy (otrzymał za nią w 1998 r. nagrodę Jury Mazowieckiego Konkursu Wydawniczego im. Prof. A. Gieysztora), Konstancin – wędrówki śladami ludzi i zabytków, Mokotów przez wieki, Królowa Wisła (wraz z Rafałem Chwiszczukiem) oraz autorem scenariuszy wystaw tematycznych dotyczących przeszłości stolicy.
Rody warszawskie to kontynuacja sag wydanych w 1998 roku. Książka ukazuje niezwykłe, nigdzie dotychczas niepublikowane, historie rodzin zamieszkałych i pracujących dla stolicy Rzeczypospolitej od czasów stanisławowskich. Są to m.in. aptekarze Klawowie, sukiennicy Szarmachowie, właściciele firm kuśnierskich – Chowańczakowie czy litograficznych –Szustrowie. Książkę ilustruje około 200 fotografii i dokumentów pochodzących z archiwów prywatnych, głównie autora.