Opis
Rok 1918 to przełomowa data nie tylko w dziejach Polski czy Europy, ale i całego świata. W wyniku Wielkiej Wojny, będącej kulminacją konfliktów między nowymi a starymi imperiami przełomu XIX i XX w., powstał nowy ład polityczny na naszym kontynencie. Dawne mocarstwa uległy przeobrażeniu, osłabieniu bądź całkowicie zniknęły z mapy. Na ich gruzach utworzono zaś nowe twory polityczne, odrodziły się również stare państwa, w tym Polska. Historia nie toczy się jednak tylko na szczeblu politycznym w wymiarze międzynarodowym. Toczy się w rodzinach, społecznościach lokalnych, różnych środowiskach.
W niniejszym tomie, będącym pokłosiem konferencji Rok 1918 w mojej wsi, w moim mieście, w moim kraju, w moim świecie, zorganizowanej przez Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Academię Europa Nostra oraz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, która odbyła się w dniach 1112 października 2018 r., pragniemy zwrócić uwagę na ten właśnie wymiar, pokazać, jak ów rok przebiegał w konkretnych wsiach, miastach, regionach, krajach.
Zawarte w książce teksty nie ograniczają się wyłącznie do szeroko rozumianych terenów polskich (od Bałtyku poprzez Śląsk aż po Podole), ale prezentują rok 1918 z szerszej zarówno europejskiej, jak i amerykańskiej perspektywy.