Opis
Publikacja stanowi pierwsze na polskim rynku wydawniczym kompleksowe opracowanie poświęcone miejscu rozporządzeń Unii Europejskiej w polskim systemie prawa oraz ich relacji z aktami normatywnymi obowiązującymi w Polsce.
Monografia zawiera m.in. rozważania na temat tego, czy rozporządzenia UE powinny być uważane za polskie prawo, jak wygląda relacja pomiędzy przepisami tych rozporządzeń a przepisami polskiej Konstytucji oraz w jaki sposób ułożyć bezkonfl iktowe stosunki pomiędzy rozporządzeniami unijnymi a innymi aktami prawnymi obowiązującymi w Polsce.
Na podstawie bogatego piśmiennictwa oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Trybunału Konstytucyjnego w pracy dowiedziono, że pozycja rozporządzeń UE w systemie prawa obowiązującego w Polsce powinna być rozpatrywana nie tylko w świetle prawa unijnego, ale również przez pryzmat przepisów polskiej Konstytucji. W książce szczegółowo przeanalizowano miejsce rozporządzeń UE w polskim systemie prawa, a także podjęto próbę wyważenia argumentów stojących za zasadą pierwszeństwa prawa unijnego oraz zasadą nadrzędności Konstytucji RP.