Opis
Nieznany fragment historii polskiego uchodźstwa w Rumunii. Ponad 200 tekstów wspomnieniowych i ponad 200 zdjęć z „archiwum rumuńskiego”.
Album Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45 pokazuje sytuację polskich uchodźców w Rumunii – od momentu przekraczania granicy pamiętnej nocy 17/18 września 1939, przez obozy internowania, ucieczki (większości żołnierzy) na Zachód lub próby „normalnego życia” pozostałych cywili wśród Rumunów, aż po repatriację do Polski.
Książka zawiera ponad 200 fragmentów tekstów wspomnieniowych (publikowanych i niepublikowanych) - pokazujących sytuację w Rumunii zarówno przedstawicieli najwyższych władz państwowych i wojskowych, 25 tysięcy żołnierzy, jak i 25 tysięcy cywili. W publikacji znalazło się także ponad 200 unikatowych fotografii z obszernego, społecznie tworzonego „archiwum rumuńskiego”
Album jest rodzajem obowiązku - pokazania przez KARTĘ tego fragmentu historii, który w Polsce jest niemal nieznany. To jednocześnie próba podziękowania Rumunom, ale też pokazania bardzo różnych aspektów – pozytywnych i tych trudnych wymiarów tamtego doświadczenia: wbrew oczekiwaniom internowanie polskiego wojska i władz, trudności życia w wojennej Rumunii, oddanie „ostatnich” 1500 żołnierzy Niemcom.