Opis
Praca dotyczy aktualnych i dynamicznie zmieniających się inwestycyjno-finansowych uwarunkowań rynku nieruchomości oraz wynikających stąd różnego rodzaju ryzyk. Nowymi i wartościowymi wątkami pracy są aspekty etyki i społecznej (nie)odpowiedzialności wielu uczestników związanych z finansowaniem inwestycji na rynku nieruchomości. Część z nich, np. bankowiec, notariusz, zarządca nieruchomości czy rzeczoznawca majątkowy, ma status zawodu zaufania publicznego, a mimo to światowy kryzys gospodarczy pierwszej dekady XXI wieku został nazwany kryzysem zaufania do wielu uczestników rynku.
Wątki teoretyczne pracy wzbogacono wieloma aktualnymi praktycznymi przykładami ilustrującymi zachowania różnych uczestników rynku oraz ich skutki często o kryzysogennym charakterze. Praktyka pokazuje, że wprowadzanie kolejnych regulacji mających na celu poprawę nie zawsze najlepiej funkcjonujących procesów czy podmiotów generuje problemy w innych obszarach, najczęściej pogarszając jakość zarządzania. Ta systemowa nieszczelność instytucjonalna i zawodność rynku jest organicznie „skazana” na określone zachowania i postawy konkretnych osób, od których de facto zależy, czy poziom bezpieczeństwa rynku będzie się poprawiał, czy pogarszał. Problem ten, związany z etyką oraz społeczną odpowiedzialnością, jest szczególnie aktualny w warunkach pogarszania się koniunktury gospodarczej, kiedy poszukuje się przyczyn tej sytuacji oraz skutecznych metod poprawy.
Książka adresowana jest do wszystkich czytelników zainteresowanych funkcjonowaniem rynku nieruchomości zarówno w aspekcie finansowym, jak i inwestycyjnym oraz etycznym.