Opis
Książka przedstawia rozważania dotyczące najnowszych tendencji w zakresie zarządzania ryzykiem instytucji finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem banków i zakładów ubezpieczeń. Tekst jest podzielony na dwie części, w których przedstawione są: zmiany regulacyjne w zakresie zarządzania ryzykiem oraz metody modelowania (w tym pomiaru) podstawowych rodzajów ryzyka. Najbardziej aktualne zagadnienia omawiane w książce to:
Trendy i wyzwania w zarządzaniu ryzykiem.
Regulacje mikroostrożnościowe i makroostrożnościowe w sektorze bankowym i sektorze ubezpieczeniowym.
Nadzór w sektorze finansowym.
Systemy gwarancji dla klientów instytucji finansowych.
Systematyzacja metod pomiaru ryzyka.
Modelowanie ryzyka systemowego.
Narzędzia pomiaru ryzyka rynkowego, ryzyka kredytowego, ryzyka operacyjnego i ryzyka ubezpieczeniowego.
Publikacja jest adresowana do naukowców, studentów uczelni i wydziałów ekonomicznych oraz praktyków zajmujących się zarządzaniem ryzykiem w instytucjachfinansowych.
"Recenzowana książka podejmuje niezwykle ważny teoretycznie i o ogromnej wadze dla praktyki gospodarczej problem regulacji i zarządzania ryzykiem instytucji finansowych (banków i ubezpieczycieli). (...) stara się w sposób kompleksowy zidentyfikować i ocenić, jaki jest aktualny stan budowania nowej, regulacyjnej architektury systemu finansowego, jakie pojawiają się nowe rodzaje ryzyka, jakie obszary są słabiej lub w ogóle nieuregulowane, jakich konsekwencji ekonomiczno-społecznych dla gospodarki i społeczeństwa możemy oczekiwać."
Prof. dr hab. Stanisław Kasiewicz
Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie