Opis
Systemowe podejście do zarządzania, realizowane zgodnie ze sformalizowanymi wytycznymi norm ISO 9001, ISO 14001 oraz PN-N-18001, stwarza dziś szansę na uwzględnienie w działaniach organizacji oczekiwań wszystkich klientów, pracowników i stron zainteresowanych, stanowiąc być może najlepszy i akceptowalny przez wszystkich interesariuszy sposób spełnienia wymagań jakościowych, środowiskowych oraz bezpieczeństwa pracy. Funkcjonowanie organizacji potwierdza jednak, że integracja systemów zarządzania jakością, środowiskowego oraz bezpieczeństwem i higieną pracy bardzo często jest ograniczona jedynie do ogólnych rozwiązań systemowych, czego powodem jest zmienny charakter uwarunkowań działalności oraz brak spójności kryteriów operacyjnych. Sprzyja to nowym tendencjom w zarządzaniu. Można więc zadać pytanie, jak ukierunkować te trendy, aby zaspokoić wszystkie możliwe oczekiwania. Niezbędne może się okazać wykorzystanie narzędzia o interdyscyplinarnym charakterze towaroznawczym, które pozwoli na jednoczesne spełnianie wymagań przepisów prawnych, specyfikacji technicznych oraz innych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w drodze zapobiegania zagrożeniom towarzyszącym procesom i odczuwanym przez klientów, pracowników oraz środowisko.
Zaproponowanym w tej monografii naukowej kompleksowym narzędziem kształtowania jakości w rozumieniu technicznym, ekologicznym oraz społecznym jest zarządzanie zintegrowanym ryzykiem. Może ono stanowić element strategii zrównoważonego rozwoju organizacji, które poprzez jednolite i spójne "podejście" do ryzyka chcą doskonalić stosowane rozwiązania organizacyjne w zakresie spełnienia wymagań jakościowych, środowiskowych oraz bhp.
Monografia tworzy ponadto syntetyczny zbiór informacji przedmiotu zarządzania ryzykiem w ujęciu procesowym, systemowego zarządzania jakością, środowiskowego oraz bezpieczeństwem pracy, wymagań prawnych znajdujących zastosowanie w omawianym zakresie i metod oceny działań organizacji uwzględniających czynnik ryzyka.