Opis
„Rzecz o naszych matkach” to wyjątkowa książka, która w mądry i przystępny sposób opisuje bogactwo relacji z naszymi matkami. Mądre przewodniczki, nadopiekuńcze, wystarczająco dobre, zaborcze... Lista określeń, jakich moglibyśmy użyć wobec naszych matek, nie ma właściwie końca. Każdy z nas mógłby do niej dołożyć kolejne – pieszczotliwe, pełne szacunku, przepełnione żalem... To zaś oznacza, że każda z nich jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa.
Jakie zatem są nasze matki?
Co wnoszą do naszego życia?
Co z niego zabierają?
Jakie dziedzictwo nam przekazują?
O naszych mamusiach, mamach, matkach piszą w tej książce najwybitniejsi psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci (17 autorów): m.in. Lubomira Szawdyn, Wanda Sztander, Zofia Milska-Wrzosińska, Jean-Marie Delassus, Luis Alarcon Arias, Monika Wasilewska, i wielu, wielu innych. Pochylają się nad ich zaletami, wadami, mocami, słabościami. Pokazują i objaśniają nasze relacje z mamami z wielu perspektyw. Ich wypowiedzi podzielone są na V części: Narodziny mamy, Córki i synowie, Raport z matczynych nadużyć oraz Bez ojca i Chwile niełatwe.
fragmenty:
Z jednej strony pielęgnujemy przesłodzony obraz matki, która troszczy się i nigdy nie przestaje kochać. Z drugiej zaś strony gabinety terapeutyczne wypełniają wspomnienia dzieci o trudnych relacjach z matką…
Związek matki i córki to związek szczególny. Rządzą nim silne emocje, które sprawiają, że w pewnym wieku matkom trudno porozumieć się z córkami, a córkom trudno pojąć swoje matki. Dlaczego tak się dzieje?
Zadziwiające, jak matki mylą różne sprawy z miłością. Co ukrywają za rzekomym uwielbieniem synów?