Książka w sposób praktyczny i wyczerpujący przedstawia koncepcję rzeczywistego beneficjenta (the concept of beneficial ownership). Omawia jej ponad 50 lat jej ewolucji oraz kanony wykładni przepisów, znajdujących zastosowanie w obszarze międzynarodowego biznesu i inwestycji.
Publikacja zawiera porównanie koncepcji rzeczywistego beneficjenta z klauzulami antyabuzywnymi oraz komentarz do najnowszych zmian w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (vide: Konwencja MLI/Projekt BEPS) i ustawodawstwie zmienionym przez ,,Polski Ład"", m.in.:
- nowej, mniej korzystnej dla podatników definicji rzeczywistego właściciela mającej także znaczenie dla nowego sposobu opodatkowania zwanego ,,podatkiem od przerzuconych dochodów"" (diverted profits tax),
- kontrowersyjnego zawężenia mechanizmu pay & refund w podatku u źródła,
- wydawania opinii o stosowaniu preferencji w zakresie unijnych dyrektyw i umów o UPO
- kryteriów dochowania należytej staranności.
W publikacji zawarto analizę blisko 20 przełomowych wyroków krajowych, unijnych i międzynarodowych w sprawach podatkowych dotyczących ustalania statusu rzeczywistego beneficjenta, ukazującą jaka jest percepcja koncepcji rzeczywistego beneficjenta przez sądy w konkretnych stanach faktycznych. Dotyczy to m.in. słynnych wyroków duńskich TSUE z 2019 r. oraz zastosowania wytycznych interpretacyjnych z tych wyroków przed sądy duńskie w wyrokach z 2021 r.
Książka będzie pomocna w pracy doradców podatkowych i radców prawnych oraz naczelników urzędów skarbowych i celno-skarbowych, dyrektorów izb administracji skarbowej oraz Krajowej Informacji Podatkowej, zainteresuje także ekonomistów, księgowych, menedżerów i dyrektorów finansowych w firmach realizujących płatności zagraniczne.
,,Ogromnym walorem książki jest prezentacja korzeni instytucji beneficial owner. To zagadnienie dotąd pomijane, a dobrze pokazuje ono, jak w istocie instytucja oderwała się od kontekstu, w którym powstała (...) to opracowanie z pewnością wywoła dyskusję, bo inaczej być nie może, gdy na bazie dwóch słów, które trudno nawet przetłumaczyć na język polski, gdyż wyrosły ze specyficznego kontekstu obcego systemu prawnego, dochodzi do rozstrzygnięć wywierających ogromne skutki finansowe dla podatników i płatników""
dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK