Opis
Monografia Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych to interdyscyplinarne studium stanowiska archeologicznego znajdującego się w miejscowości Sadłowo, gm. Rypin woj. kujawsko-pomorskie. Zasadniczą część książki stanowi opracowanie różnorodnych kategorii źródeł przeprowadzone przez specjalistów takich dziedzin nauki jak: archeologia (zarówno tradycyjna, jak i z wykorzystaniem metod nieinwazyjnych), antropologia fizyczna, geomorfologia. palinologia, metaloznawstwo, fizyka, archeozoologia.
Cmentarz kultury wielbarskiej w Sadłowie jest na ziemi dobrzyńskiej najlepiej rozpoznany i najbardziej różnorodny pod względem występujących form grobów i wyposażenia Jest przy tym stanowiskiem bogatym-odzwierciedlającym zróżnicowaną społeczność, która miała znaczny udział w wymianie dóbr i idei w pasie dystrybucji bursztynu, tzw. bursztynowego szlaku. Na stanowisku tym oprócz grobów z II-III wieku n.e. zarejestrowano także ślady osadnictwa z epoki kamienia oraz późnego średniowiecza.
Rezultatem wcześniejszych działań weryfikacyjnych, wykopaliskowych, a także badań podjętych w projekcie jest to interdyscyplinarne studium stanowiska. Poczynione obserwacje wnoszą istotną, nową wartość do poznania dziejów osadnictwa w międzyrzeczu Wisły, Drwęcy i Skrwy. Publikacja ta została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Redaktor Jadwiga Lewandowska