Opis
Publikacja została przygotowana ze względu na dwie rocznice przypadające w 2019 roku: 60. rocznicy powrotu do Polski Skarbów Narodowych po II wojnie światowej, w tym jedynego egzemplarza Biblii Gutenberga w naszej Ojczyźnie, należącego do obecnej diecezji pelplińskiego oraz 25. rocznicy śmierci ks. infułata Antoniego Liedtkego.
Książka składa się z trzech części. Pierwsza część to publikacja napisana przez ks. inf. Antoniego Liedtkego Saga pelplińskiej Biblii Gutenberga, w której opisany jest sam egzemplarz, historia, losy Biblii podczas II wojny światowej i jej powrót do Pelplina.
Druga część książki zawiera tekst ks. A. Liedtkego poświęcony wojennym losom biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego. Ks. Liedtke był bliskim współpracownikiem biskupa Okoniewskiego i towarzyszył mu (wraz z kapelanem biskupa ks. Pawłem Świtalskim) w wojennej tułaczce. Biskup chełmiński Stanisław W. Okoniewski jako pierwszy Polak po wiekach na stolicy biskupiej w Pelplinie był szczególnie narażony na represje ze strony hitlerowców. Wyjechał z Polski. Jego wojenna tułaczka zakończyła się w Portugalii, gdzie 1 maja 1944 roku zmarł po ciężkiej chorobie. Jego ciało wróciło do Pelplina dopiero w 1972.
Trzecia część książki poświęcona jest wspomnieniom o ks. infułacie Antonim Liedtke. Zawiera teksty ks. bp. Wiesława Meringa, ks. prof. Janusza St. Pasierba i ks. abp. Edmunda Piszcza, które ukazują go jako bibliofila, historyka Kościoła, naukowca, nauczyciela, duszpasterza i wspaniałego człowieka.