Opis
Przypominamy dziś publikację Katedry Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydaną naszymi siłami przy współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie w grudniu ub.r. Jest jedną z pierwszych książek, dla których czytelnikom proponujemy do nabycia także wersje elektroniczne: plik PDF lub plik ePUB. Wersję elektroniczną można zamówić wchodząc w metryczkę książki.
W Polsce brak pracy i środków do życia coraz częściej staje się motywem prób samobójczych. Samobójstwo jest ciągle tematem tabu, zjawiskiem wstydliwym, przemilczanym. Wzbudza poczucie bezradności i lęk. Każda praca naukowa, która ujawnia wiedzę o złożoności i niejednorodności zjawiska samobójstwa, służyć może przeciwdziałaniu stereotypowym wyobrażeniom o samobójstwach oraz bezpośrednio lub pośrednio przyczyniać się do profilaktyki.
W książce poruszane są problemy, które trudno znaleźć w dotychczasowych pracach na temat samobójstw, a które wzbogacają diagnozę co do tendencji w zakresie sposobów popełniania samobójstw czy popełnienia samobójstwa przez nieletnich. Nowe perspektywy w analizie samobójstwa odnaleźć można w artykule na temat samobójstwa pozagresyjnego, o którym piszą medycy sądowi i prawnicy, czy też w tekście o przyczynieniu się osób z otoczenia do podejmowania prób samobójczych. Wśród nowych tematów wymienić należy rozważania o internecie jako jednym z nowych mediów w zapobieganiu samobójstwom. Tematem nienowym, ale w literaturze rzadko poruszanym są działania straży pożarnej w przypadku prób samobójczych. W książce prezentowane są też dane właściwie niedostępne dla badaczy niebędących pracownikami służb mundurowych, jak w przypadku samobójstw wśród policjantów.