Opis
Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939.
Reprint wydania z 1913 r.: Scouting in Poland
Rozwój ruchu skautowego w Polsce datuje się od 1911 ro-
ku. Nie był wynikiem naśladownictwa sąsiednich krajów, ale pochodził z samej kolebki skautingu, którą jest Anglia. To właśnie na angielskich zasadach skautingu wzoruje się polski ruch skautowy.
Pan Edmund Sas Naganowski (były Sekretarz Polskiego Towarzystwa Literackiego w Londynie), dobrze znany wśród angielskich przyjaciół Polski, po powrocie do ojczyzny wprowadzał angielskie zwyczaje i kulturę w Polsce. To on pierwszy tłumaczył polskiemu społeczeństwu zalety angielskiego szkolenia obywatelskiego. Jego pierwszy artykuł o organizacjach skautów (z ang. Boy Scouts) i brygadach chłopięcych (ang. Boys Brigades1)ukazał się we Lwowie w „Słowie Polskim” 16 listopada21909 roku i zapoczątkował korespondencję z Naczelnym Skautem Świata Sir Robertem Baden-Powellem, który zachęcił Edmunda Naganowskiego do zainicjowania ruchu w Polsce i dał mu egzemplarz swojego podręcznika skautingu pt. Scouting for Boys. Zasady opisane w tej książce były szeroko omawiane w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i dwa lata później ruch skautowy narodził się w Polsce... [...]