Opis
Jednym z podstawowych walorów przyrodniczych Tatr jest ogromna różnorodność budujących je skał. Część z nich stanowią skały osadowe, które powstały w odmiennych od dzisiejszych warunkach geograficznych i środowiskowych – na lądzie albo w płytkim lub głębokim morzu, głównie w erze mezozoicznej i kenozoicznej. Budują one regle Tatr, część wierchów Tatr Zachodnich oraz Tatry Bielskie. Wiele z nich można oglądać przy szlakach turystycznych.
Treść niniejszej książki dostosowana jest do odbiorcy posiadającego podstawową znajomość zagadnień geologicznych. Każdy rozdział składa się z ogólnego wprowadzenia oraz z części opisującej omawiane skały bardziej precyzyjnie. Czytelnik znajdzie tu głównie opatrzone komentarzami fotografie odsłonięć, okazów skalnych i preparatów mikroskopowych z nich wykonanych. W obrębie poszczególnych jednostek tektonicznych skały przedstawione zostały w porządku stratygraficznym – od najstarszych do najmłodszych.
Książka Skały osadowe Tatr została przygotowana przez zespół specjalistów od wielu lat badających geologię Tatr, pod redakcją pracowników naukowych Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stanowi ona swoiste kompendium obecnego stanu wiedzy o tatrzańskich skałach osadowych.