Opis
158 dokumentów z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Księgi, rękopisy, partytury, archiwa fotograficzne, dźwiękowe i filmowe
Kto decyduje dzisiaj, o czym będziemy pamiętać jutro? Program UNESCO Memory of the World próbuje dać odpowiedź na to pytanie. Równolegle do listy światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, UNESCO tworzy światowy rejestr, w którym zostają umieszczone wybrane, unikatowe dokumenty: wartościowe książki, rękopisy, partytury, malowidła, nagrania dźwiękowe i filmowe.
Celem rejestru jest zachowanie ważnych dla współczesnej historii dokumentów, zostawiających ślad po wybitnych wydarzeniach politycznych, społecznych, religijnych i kulturalnych. Jak również takich, które same w sobie stanowiły przełom w historii ludzkości.
Obecnie rejestr obejmuje 158 dokumentów z całego świata w tym: haftowana tkanina z Bayeux, 21 postulatów Solidarności, archiwa kolonialne z Beninu, Senegalu i Tanzanii, kodeks Azteków w Meksyku, archiwa z getta Warszawskiego, najstarszy zachowany manuskrypt Koranu z Uzbekistanu, biblię Gutenberga, bajki Braci Grimm.
W książce „Pamięć ludzkości” po raz pierwszy wszystkie te 158 zarejestrowanych dokumentów zostało zebranych w jeden zbiór i opatrzonych fotografiami.
Dzięki temu unikaty, które składowane są na co dzień w różnych archiwach, bibliotekach i muzeach na całym świecie, zostaną udostępnione publiczności w postaci jednej pozycji wydawniczej.