Opis
Każdy chce iść. Trzeba wyznaczać, bo trudno się opędzić. […] Czekamy. Wszystko drży… i choć bez broni, chcą lecieć. Złote, kochane chłopaki. […] Godzina 16 minut 30 i broni nie ma. Praga już odcięta. Tam już zaczęli. Zaczęli pół godziny za wcześnie i nie ma połączenia. Wpada Goraj. Jest rozkaz natarcia na Sejm punktualnie o godzinie 17-tej. Mamy tylko pięć pistoletów, dziewiętnaście granatów i dwadzieścia dziewięć butelek zapalających – pisze Mieczysław Piechowski ps. „Mały” (dowódca 1 plutonu 2 kompanii 5 zgrupowania AK) w pamiętniku, który dostaliśmy od jego wnuka Pana Pawła Auguścika. Wspomnienia te są pełne emocji i dramatycznych zwrotów akcji. Aż dziw, że do tej pory nie zostały opublikowane. Wraz z pamiętnikiem otrzymaliśmy pamiątki rodzinne: zdjęcia, listy, powstańcze pieniądze czy plecak, który Mieczysław Piechowski dostał od Amerykanów po wyzwoleniu obozu jenieckiego Stalag XI A. Mateusz Kaczyński wybrał najciekawsze fragmenty wspomnień i opatrzył je komentarzem. Czyta się je z zapartym tchem.
W związku z 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego publikujemy wiele znakomitych tekstów. Mira Modelska-Creech prezentuje stan wiedzy Amerykanów o Powstaniu, Grzegorz Mika analizuje rolę, jaką w strategii i taktyce walk odegrała stołeczna architektura, a przewodnicy z Praskiej Ferajny odkłamują tezę, że „na Pradze Powstania nie było”. Karolina Półtorak opisuje udział w Powstaniu elity polskich oddziałów specjalnych – „Cichociemnych”, Jacek Żurek tekstem o księdzu Piotrze Kowalczyku ps. „Oracz” przypomina o roli duchownych, a Gabriela Jatkowska analizuje „brudną” duszę kolaboranta.
Ten numer „Skarpy Warszawskiej” jest aż o 12 stron grubszy. Także kolejne numery utrzymają taką objętość bez podnoszenia ceny. Zaprosiliśmy do współpracy kilku wyśmienitych autorów, dzięki czemu powstaną nowe działy. Maria Ulatowska, autorka bestsellerowych powieści obyczajowych, poprowadzi rubrykę „Miejskie tęsknoty”. Marta Smolańska będzie publikować zdjęcia warszawskich Powstańców w ramach działu „Duchy Warszawy”. Stałymi felietonistami zostaną: prof. dr hab. Bogusław Kopka, historyk związany z Politechniką Warszawską, Grzegorz Kalinowski, dziennikarz NC+ i autor warszawskiej powieści „Śmierć frajerom”, oraz Łukasz Orbitowski, pisarz nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Paszportów Polityki, autor m.in. powieści „Inna dusza”
Rafał Bielski, red. naczelny „Skarpy Warszawskiej”