Opis
Wielki Post dla chrześcijan jest czasem zadumy, refleksji nad własnym życiem, próbą poukładania systemów własnych wartości. Skłania do zatrzymania się w biegu i zastanowienia się, co w życiu jest najważniejsze. Pomocą w tych działaniach jest liturgia kościelna, bardzo rozbudowana, obfitująca w mnóstwo symboli. Nieczęsto mamy możliwość głębszej refleksji nad tekstami i działaniami liturgicznymi. Wprowadzeni przez rodziców w sens wiary, często zatrzymujemy się na pewnym poziomie, nie rozumiejąc ogromnej głębi teologicznej wypływającej z liturgii wielkopostnej.
Niniejsza książka to podzielona na osiem rozdziałów opowieść o najważniejszych świętach chrześcijańskich, wzbogacona o zbiór pieśni pasyjnych i wielkanocnych. Przybliża zwyczaje i obrzędy postne zarówno liturgiczne, jak i świeckie:
I Środa Popielcowa II Wielki Post III Niedziela Palmowa IV Droga Krzyżowa V Wielki Tydzień VI Wigilia Paschalna VII Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego VIII Słowniczek pojęć
Każdy z rozdziałów opatrzony jest wstępem – opisem specyfiki wydarzenia. Podstawy eklezjalne przedstawia wyciąg z „Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych” Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Zwyczaje pozaliturgiczne, opisane piękną staropolszczyzną, zaciągnięte zostały z dzieł Jędrzeja Kitowicza. W atmosferę Tajemnicy Paschalnej wprowadza najpiękniejszy w Biblii opis Męki Pańskiej zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana.
Inspiracją do medytacji nad cierpieniem Chrystusa są pełne teksty nabożeństw wielkopostnych: Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej – z głębokim teologicznym rozważaniem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Piękno pasyjnej sztuki podkreślają liczne utwory – staropolskie pieśni i łacińskie psalmy. Reprodukcje obrazów przedstawiających Mękę Pańską autorstwa m.in. Tycjana, Rubensa, Caravaggia, Boscha skłaniają do refleksji i jeszcze bardziej podkreślają wielkopostny klimat.