Z czym kojarzy się województwo śląskie?
Oczywiście z górnictwem - tym obecnym i bogatą historią tej działalności sprzed wieków. W Tarnowskich Górach odbywa się podziemny spływ łodziami oświetlonymi lampami karbidowymi w Sztolni Czarnego Pstrąga - najbardziej zjawiskowym obiekcie na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wpisanym na listę UNESCO.
Ślązacy kultywują żywy folklor widoczny w gwarze, zwyczajach i strojach oraz w regionalnej kuchni. Nadal na Górnym Śląsku można zauważyć familiarny styl życia i pewne poczucie odrębności, które uwarunkowały burzliwe dzieje regionu.
Ale... w tym właśnie województwie znajduje się... Szlak Orlich Gniazd z licznymi jaskiniami i pięknymi skałkami, a w Podzamczu - ruiny zamku Ogrodzieniec. Inne pozostałości zamków rycerskich można obejrzeć np. w Olsztynie (oczywiście nie tym położonym w Warmii), Mirowie, Bobolicach. Dla mieszkańców innych części Polski nie całkiem oczywiste są górskie atrakcje województwa - Beskid Śląski i Żywiecki - popularne nie tylko latem, gdyż zimą ściągają tu amatorzy białego szaleństwa.
Wszystkie te możliwości poznania atrakcji turystycznych i zażycia relaksu na łonie natury są zaznaczone na mapie samochodowej w skali 1 : 250 000.
Do dzieła!