Opis
Monografia autorstwa Mileny Wojtyńskiej-Nowotki podejmuje problematykę dotąd nieopracowaną w polskiej literaturze językoznawczej: 1) zasobu leksykalnego jednego z kreatorów polskiego romantyzmu – Maurycego Mochnackiego – na podstawie jednego z jego najważniejszych dzieł, tj. Rozpraw literackich;
2) relacji między warstwą leksykalną idiolektu Maurycego Mochnackiego a leksyką XIX-wiecznej polszczyzny; 3) wkładu Maurycego Mochnackiego w rozwój systemu języka polskiego pierwszego trzydziestolecia XIX w.
To studium wpisuje się w nurt badań strukturalistycznych z zastosowaniem zarówno synchronicznych, jak i diachronicznych metod badawczych. Obejmuje ono analizę statystyczną słownictwa w tekście Rozpraw literackich, klasyfikację genetyczną słownictwa rodzimego i zapożyczonego oraz opis jego zróżnicowania na pola leksykalno-semantyczne.
Opracowanie, wartościowo poznawcze i oryginalne naukowo, należy oceniać jako dojrzały wkład w rozwój naszej wiedzy o kształcie i ewolucji języka polskiego w XIX wieku.