Opis
Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstw przesyłowych energii elektrycznej, gazu, szerokopasmowego Internetu, wody i ścieków, bez których trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach funkcjonowanie miast, wsi i osiedli, wymaga uregulowania w sposób trwały prawa tych operatorów do zajmowania cudzej nieruchomości i korzystania z gruntu, zgodnie z prze-znaczeniem zainstalowanych urządzeń. Takie unormowanie zostało wprowadzone do prawa polskiego 3 sierpnia 2008 r. przez instytucję służebności przesyłu.
Niniejsza książka omawia wszystkie istotne aspekty służebności przesyłu jako instytucji umożliwiającej uregulowanie stanów historycznie wytworzonych oraz właściwą regulację praw przedsiębiorców przesyłowych do nieruchomości na przyszłość. Przedstawia także zasadnicze roszczenia uzupełniające właściciela nieruchomości wobec przedsiębiorcy przesyłowego. Zwięźle, ale wyczerpująco, opisuje stan sprzed wprowadzenia służebności przesyłu do Kodeksu cywilnego i jego wpływ na aktualny stan prawny oraz analizuje regulacje administracyjnoprawne kreujące prawo do nieruchomości w zakresie odpowiadającym służebności przesyłu. Zawiera także wzory wniosków i pozwów sądowych związanych z oma-wianą tematyką.
Opracowanie jest prezentacją wiodącej linii orzeczniczej Sądu Najwyższego oraz wynikiem refleksji i przemyśleń Autora – prawnika stosującego prawo, specjalizującego się w zagadnieniach prawa rzeczowego. Jest także sumą doświadczeń zebranych przez dwa lata wykładów prowadzonych na terenie całej Polski, dotyczących tej problematyki.
Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla prawników praktyków: radców prawnych, adwokatów, notariuszy i sędziów, a także zainteresowanych przedsiębiorców przesyłowych i właścicieli nieruchomości.
Roman Dziczek – sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, specjalista w zakresie prawa rzeczowego i spółdzielczego; autor opracowań i komentarzy dotyczących szeroko rozumianej problematyki mieszkaniowej i nieruchomości.