Opis
- Niech żyje królewna Aurora! Sto lat, sto lat!
To krzyknął jeden z książąt, a pozostali natychmiast skwapliwie podchwycili. Aurora podziękowała im uśmiechem. Z ciekawością przyjrzała się zgromadzonym. Jedni krzyczeli szczerze, inni - żeby się przypodobać, jeszcze inni chcieli zwrócić na siebie uwagę.
Spojrzenie królewny przykuła drobna postać w szarej opończy. Jej zachowanie wyróżniało się na tle pozostałych. Stała spokojnie wśród rozgorączkowanych dworaków, a w ręku trzymała jakiś dziwny, podłużny przedmiot.
- Cóż to takiego? - zapytała zaciekawiona Aurora. - To wrzeciono - odpowiedziała tajemnicza staruszka - za jego pomocą przędzie się nić. To czasem trwa bardzo, bardzo długo. - I podała narzędzie królewnie.
Kiedy Aurora chwytała wrzeciono, poczuła, jak jego ostry koniec rani ją w palec. Kropelka krwi kapnęła na żwirowaną alejkę. Królewnę ogarnęła senność. Ziewnęła i osunęła się na ziemię. (...)
Tadeusz Rybicki, fragment bajki Śpiąca Królewna z książki p.t. Śpiąca Królewna, Studio Blok, Warszawa 2015.
Książka przybliża dzieło baletowe p.t. Śpiąca Królewna – balet-feerię (wyjaśnienie tego i innych baletowych słów znajdziesz w słowniczku na końcu książki). Dla Królewny Aurory i Księcia Désiré czas płynie tak, jak chcą tego Wróżki i wybitni twórcy baletu: choreograf Marius Petipa i kompozytor Piotr Czajkowski.
Dzięki książce poznasz:
bajkę napisaną na podstawie libretta,
lekki esej opowiadający o dziele baletowym, epoce i jej zwyczajach,
Marius Petipa i Piotr Czajkowski są przedstawieni w notach o twórcach baletu,
słowniczek pojęć baletowych,
tablice edukacyjne prezentują pozy tańca klasycznego.