Opis
Publikacja adresowana jest każdego czynnego podatnika VAT i osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi. Celem książki jest przybliżenie i oswojenie się z podzieloną płatnością. W książce prezentowana jest sama instytucja, jej wpływ na funkcjonowanie podatników, wady i zalety oraz korzyści ze split payment.
Od drugiej połowy 2018 r. Polska przystąpiła do małej grupki państw, które stosują tzw. podzieloną płatność. Co ważne, wprowadzony w naszym kraju model jest specyficzny, i jak na taką instytucję w miarę wygodny dla podatników. Oczywiście, „w miarę wygodny” to nie znaczy przyjazny czy korzystny, ale akceptowalny i możliwy do zastosowania bez nadmiernie negatywnego wpływu na funkcjonowanie podatnika.
Celem niniejszej książki jest przybliżenie tej nowej instytucji, jej przybliżenie ale również zdementowanie pewnych niepokojących plotek. Oczywiście, co do zasady, dla tych podatników, którzy zetkną się z podzieloną płatnością nie będzie to najszczęśliwsze, ale z pewnością również nie najbardziej traumatyczne wydarzenie podatkowe.
Paradoksalnie, czasami, podzielona płatność może okazać się korzystna dla podatników, a w skrajnym przypadku sprzedawca wręcz może poprosić nabywcę by ten płacąc zastosował podzieloną płatność (w książce przywołany jest przykład takiej sytuacji).
Z całą pewnością warto zapoznać się z instytucją podzielonej płatności, chociażby aby ją oswoić, nie obawiać się jej, ale również by nie popełnić kilku niepotrzebnych błędów.
W opracowaniu:
Istota split payment
O co chodzi z tym opcjonalnym charakterem podzielonej płatności
Czy można zakazać, ograniczyć stosowanie podzielonej płatności – jak to zrobić legalnie
Rachunek VAT
Sposoby wykorzystania środków z rachunku VAT
Zwolnienie środków z rachunku VAT
Szczegóły zadecydują o zastosowaniu split payment
Odpowiedzialność osób trzecich – co z factoringiem
Jak wpłynie podzielona płatność na funkcjonowanie podatników
Wytykamy błędy ustawodawcy