Spółka jawna. Komentarz autorstwa dr. hab. Jana Lica, prof. UEK stanowi obszerne omówienie zagadnień dotyczących ogólnych przepisów o spółkach osobowych i o spółce jawnej, zawartych w art. 8101 i art. 2285 KSH.
Komentarz obejmuje stan prawny na 1.1.2023 r.
Spółka jawna uważana jest za najprostszą i najbardziej przystępną formę prowadzenia działalności gospodarczej spośród tych uregulowanych w Kodeksie spółek handlowych. Jest ona również modelową osobową spółką handlową, co odzwierciedla najszersza w stosunku do innych spółek osobowych regulacja prawna. Pozostałe osobowe spółki handlowe są właściwie odmianami spółki jawnej, wyodrębnionymi na zasadzie wskazania odstępstw od tej modelowej konstrukcji. Komentarz do przepisów szczególnych o spółce jawnej jest więc zarazem w znacznej mierze komentarzem do prawnej regulacji spółki partnerskiej, spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej.
Publikacja obok odpowiednich przepisów ogólnych KSH dotyczących spółek osobowych przedstawia szczegółowe uregulowania dotyczące spółki jawnej, zawarte w dziale II tytułu II KSH , w tym m.in. zagadnienia takie jak:
cechy definicyjne i elementy konstrukcyjne spółki jawnej,
powstanie spółki jawnej,
umowa spółki jawnej,
reprezentacja spółki,
firma,
zgłoszenie do rejestru,
majątek spółki jawnej,
prowadzenie spraw spółki,
stosunek do osób trzecich,
stosunki wewnętrzne spółki,
odpowiedzialność wspólników,
partycypacja w zyskach i stratach,
udziały w spółce,
rozwiązanie spółki i wystąpienie wspólnika,
likwidacja spółki.