Opis
Regularna aktywność fizyczna jest podstawą prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Ruch to najtańszy i najbardziej skuteczny lek kardiologiczny. Zgodnie z ogłoszonymi w 2016 roku wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczącymi prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej, pracownicy ochrony zdrowia powinni oceniać stopień aktywności fizycznej i pomagać osobom zdrowym oraz pacjentom w wyborze właściwego rodzaju wysiłku fizycznego i uprawianych sportów, dostosowując do indywidualnego klinicznego i kardiologicznego profilu ryzyka.
Książka „Sport wyczynowy i rekreacyjny – problemy kardiologa i internisty”, adresowana jest do lekarzy praktyków zajmujących się problematyką kardiologii sportowej, ale nie tylko… Obserwujemy bowiem pozytywne zjawisko zwiększonego zainteresowania uprawianiem różnych dyscyplin sportowych. Dotyczy to również samych lekarzy. Lektura książki pozwoli na poszerzenie wiedzy zarówno na temat fizjologii wysiłku, chorób układu sercowo-naczyniowego u sportowców, znaczenia aktywności fizycznej w prewencji zdarzeń sercowo-naczyniowych, możliwości uprawiania sportu w różnych schorzeniach kardiologicznych, jak i przygotowania do sportów ekstremalnych.
„Sport wyczynowy i rekreacyjny – problemy kardiologa i internisty” to dzieło zbiorowe ponad osiemdziesięciu Autorów specjalizujących się w tematyce kardiologii sportowej. Przedstawiają oni różne aspekty kardiologiczne sportu wyczynowego i rekreacyjnego przez pryzmat nie tylko aktualnych wytycznych, ale również własnego doświadczenia.