Opis
Publikacja kompleksowo omawia tematykę sporów sądowych wynikających ze stosunku spółki w spółkach kapitałowych.
Autorzy skupili się na zagadnieniach metodologicznych związanych ze sporami ze stosunku spółki, na problematyce nadużycia prawa procesowego i powództw oczywiście bezzasadnych w sporach korporacyjnych, a także kwestii sankcji związanej z prowadzeniem postępowań w sposób sprzeczny z ich celem. Omówili zagadnienia z perspektywy praktyki sądowego stosowania prawa, a na tle rozważań teoretycznych opartych na analizie bogatego dorobku doktryny i judykatury prawa procesowego cywilnego, prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych przedstawili wyjaśnienie wielu problemów budzących wątpliwości w praktyce.
W książce przedstawiono różne postępowania sądowe związane z zaskarżaniem uchwał organów spółek kapitałowych, a także inne postępowania, takie jak: unieważnienie akcji, naprawienie szkody wyrządzonej spółce, stwierdzenie nieważności objęcia udziałów, postępowanie o wpis w księdze udziałów, postępowania związane z nadużyciem uprawnień osobistych i przywilejów udziałowych, wyłączenia wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wyłączenia akcjonariusza prostej spółki akcyjnej, ustąpienie akcjonariusza, rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, rozwiązanie prostej spółki akcyjnej. Zaprezentowano również dochodzenie roszczeń przeciwko członkom zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostej spółki akcyjnej na podstawie art. 299 i 300[132] k.s.h.
Publikacja jest przeznaczona przede wszystkim dla praktyków – adwokatów, radców prawnych, sędziów, a także przedsiębiorców, wspólników (akcjonariuszy) oraz członków organów spółek.
Autorzy łączą pracę naukową z praktyką – są radcami prawnymi lub adwokatami na co dzień zajmującymi się obsługą podmiotów gospodarczych oraz prowadzącymi postępowania sądowe w zakresie sporów korporacyjnych.